Ziemniaki podstawą przemysłu żywieniowego

Białko ziemniaczane określane jest bardzo wartościowym komponentem  pokarmu dla hodowlanych zwierząt. Białko może poszczycić się wysoką strawnością oraz procentową ilością białka, czystego białka. Otrzymywane jest z substancji takiej jak sok komórkowy ziemniaka poprzez suszenie, odwodnienie i termiczno-kwasową koagulację.

Na rynku rozpoczęło działalność naprawdę sporo firm, które parają się wytwarzaniem oraz przetwarzaniem produktów ze skrobi oraz jej pochodnych. Oprócz białka ziemniaczanego, w komplecie występują także takie produkty jak zagęstniki spożywcze czyli produkty poprawiające lepkość środka spożywczego, klajstry (klej skrobiowy) czyli kleje będące mieszaniną mąki żytniej lub pszennej z gorącą wodą oraz substancje żelujące - substancje odpowiedzialne za nadawanie środkom spożywczym konsystencję przez tworzenie żelu.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty firm zajmujących się dostawą i produkcją towarów ze skrobi oraz jej pochodnych (skrobia modyfikowana, skrobia ziemniaczana), dobrze jest wcześniej zrewidować czy na stronie danej poczytamy o tym, że będzie to np. firma o długoletnich tradycjach i pozytywnej historii, która dąży do umacniania swej wysokiej pozycji na rynku wyrobów skrobiowych, a także do bycia wiarygodnym u klientów i dostawców - spełniając ich oczekiwania, móc oferować najwyższą jakość i bezpieczeństwo zdrowotne produktów.

Standardowa działalność podstawowa firm zajmujących się przerobem skrobi obejmuje produkcję skrobi ziemniaczanej i białka ziemniaczanego, zbyt na rynku wewnętrznym i eksport w powyższym zakresie, kontraktację i skup ziemniaków przemysłowych produkcję skrobi modyfikowanych i preparatów skrobiowych oraz .

Profesjonalna firma winna zostać zapisana do rejestru podmiotów nadzorowanych przez nadzór weterynaryjny i sanitarny oraz powinna zdobyć różnorodne pozwolenia i certyfikaty czy zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie produkcji i sprzedaży skrobi ziemniaczanej i skrobi modyfikowanych, oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii, który zajmuje się nadzorowaniem procesu produkcji i sprzedaży białka ziemniaczanego.

Dobrze też jest zweryfikować to, czy dana firma cały czas pracuje nad technologiami produkowania swoich wyrobów oraz rozwija metody kontroli jakości i nadzoru przystosowując się do coraz to nowszych wymagań regulowanych przez przepisy UE, jak i do różnicującego się zapotrzebowania klientów.

Firma PPZ Niechlów przeszło 60 lat prowadzi skup ziemniaków i przetwórstwie, ich na zagęstniki spożywcze i substancje zagęszczające.  Aby dowiedzieć się więcej wejdź tutaj.

Data publikacji: 2013-05-05
 
Znaczniki: biznes, produkcja, rolnictwo, przemysł spożywczy