Filtr cząstek stałych

Filtr stałych cząstek montuje się powszechnie w układach wydechowych wysokoprężnych silników. Zadaniem takiego filtra jest przede wszystkim stałe oczyszczanie gazów spalinowych z cząstek takich zanieczyszczeń, jak popiół i sadza. Takie filtry stosowane są na całym świecie od ponad trzech dekad. W silnikach samochodowych zaczęły być montowane w ostatnich latach ubiegłego tysiąclecia. Dzięki temu, że wprowadzono do powszechnego użycia filtry cząstek stałych, znacznie zmniejszyła się ilość toksycznych zanieczyszczeń w spalinach.

Czyszczenie filtra cząstek stałych (oferowane w http://www.diagnostic-car.pl/wymiana_dpf_fap ) jest jednak relatywnie problematyczne. Aby dokładnie wyczyścić taki filtr nie wystarczy standardowa procedura. Najczęściej konieczne jest zabranie całego samochodu do wyspecjalizowanego mechanika. Taki fachowiec powinien dysponować aparaturą, która pozwoli mu wykonać usługi czyszczenia dpf. Jak działa taki filtr? Ma on postać przestrzennej struktury, których powierzchnia całkowita ścianek jest relatywnie duża. Cząstki zanieczyszczeń osiadają na porach lub włóknach, które najczęściej wykonuje się z takich substancji, jak metale, czy materiały ceramiczne. Rzadziej wykorzystuje się specjalny papier, jednakże filtr papierowy może zostać użyty tylko jednorazowo. 

Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak na rynku znacznie nowsze modele filtrów. Dlatego też niedługo większość z nas odwiedzi warsztat samochodowy usuwający filtry dpf, aby możliwe było zamontowanie w ich miejsce czegoś bardziej nowoczesnego. Ponadto przewiduje się, iż filtry nowej generacji będą znacznie tańsze, ponieważ ich konstrukcja jest znacznie prostsza od filtrów używanych obecnie.
Szukasz warsztatu? Zobacz tutaj

Data publikacji: 2020-05-04
 
Znaczniki: auto, samochód, motoryzacja, warsztat